Fenntarthatóság
Felelősségvállalás
A fenntarthatóság témája a szívünkre és az agyunkra is hatással van. Az észszerűség azt mondatja velünk, hogy üzembiztos műszaki megoldásaink alkalmazásával az erőforrások megkímélése és az energiamegtakarítás együttesen csökkentik a költségeket. A fenntarthatóság azonban a szívügyünk is. Ahhoz, hogy a világunk élhető maradjon, felelősséget kell vállalnunk és cselekednünk kell. Amit ma teszünk, az határozza meg, hogyan élünk holnap!
Ennek egyik eleme a fenntartható termékek tudatos gyártása. A másik tényező: gyártási folyamataink korszerűsítése annak érdekében, hogy minél inkább erőforráskímélő és energiatakarékos módon gyárthassuk hosszú élettartamú termékeinket. Ebből kétszeresen profitálnak ügyfeleink, mivel megoldásaink révén hosszú távon költségeket takarítanak meg, és egyúttal felelősségteljes gondolkodásról tesznek tanúbizonyságot.
Klímasemlegesség 2035-ig
Célunk: legkésőbb 2035-re szeretnénk megvalósítani a klímasemleges gyártást. Jelenleg azt vizsgáljuk, hogyan tudjuk csökkenteni a CO2-kibocsátást a termék teljes életciklusa folyamán.
Erőforrás-optimalizálás
Fenntartható megoldások az ügyfeleinknek – a Viega olyan megoldásokat kínál, amelyek jelentősen csökkentik az energia- és az áramló közegek felhasználását az épületen belül.
Átláthatóság
Az összes környezeti hatás áttekintése – a Viega átlátható a környezetvédelmi jelölések révén a „bölcsőtől a sírig” elvnek megfelelően.
Felelősség
Viega Foundation – a nonprofit vállalati alapítvány segítséget nyújt Indiában, és kiáll a tiszta víz, a jobb ivóellátás és a nagyobb higiénia ügyéért.
Családi vállalkozásként összes döntésünk során gondolunk a jövő generációira. Az erőforrások felelősségteljes kezelése Viega vállalati DNS-ünk része. Termékeink nagy része mindig újrahasznosítható. A gyártás során kiemelt figyelmet szentelünk az alkalmazott csomagolóanyagok mennyiségének csökkentésére, és újrahasznosítható anyagokat használunk. A fenntarthatóság számunkra vállalati felelősség.
Anna Viegener (részvényesek bizottságának elnöke), Viega Holding GmbH & Co. KG
Németország CO2-kibocsátásának és energiafogyasztásának egyharmadát az építőipar adja. Az energiahatékony ivóvízkezelő rendszerek fontos szerepet játszanak az energiafogyasztás csökkentésében és éghajlatunk védelmében. Termékeink segítenek ügyfeleinknek abban, hogy hozzájáruljanak a nemzeti éghajlati célok eléréséhez.
Markus Brettschneider (igazgatótanács elnöke), Viega Holding GmbH & Co. KG
Céljaink
Hat fő területet határoztunk meg, amelyeken előremozdítjuk a fenntarthatóságot. Ebben tartalmi szempontból igazodunk az ENSZ fenntartható fejlődési céljaihoz (Sustainable Development Goals – SDG-k) a társadalmi, gazdasági és ökológiai szempontból fenntartható fejlődés érdekében. Ezek a célok tudatosan túlmutatnak a környezetvédelmi kérdéseken, és – hozzánk hasonlóan – holisztikusan tekintenek a fenntarthatóságra.
#1 Tiszta ivóvíz
A tiszta ivóvíz a higiénia és az egészség alapfeltétele, valamint világunk egyik olyan értéke, amelyet óvnunk kell. Mi éppen ezt tesszük. Intelligens és digitális rendszermegoldásokkal biztosítjuk az ivóvíz higiéniáját és az energiahatékonyságot az épületeken belül.
#2 Körforgásos gazdaság
Körültekintően bánunk az erőforrásainkkal, és ezt környezetvédelmi tanúsítványokkal (EPD-kkel) is igazoljuk. A csővezetékrendszereinknek például ugyanolyan tartósaknak kell lenniük, mint azoknak az épületeknek, amelyekbe beépítik őket – a bölcsőtől a sírig elvnek megfelelően fém présidomainkat és csővezetékeinket is újrahasznosítjuk.
#3 A kibocsátás csökkentése
Hol bocsátunk ki, mennyi CO2-t és miért? Amióta rendelkezünk ezekkel az adatokkal, meghozzuk a kibocsátás csökkentését célzó intézkedéseinket. A megújuló energiaforrásokra való fokozatos átállás mellett kb. 25%-kal csökkentettük az 1 millió eurónyi árbevételre eső CO2-kibocsátásunkat.
#4 Energiamegtakarítás
Folyamatosan vizsgáljuk és javítjuk a folyamatainkat a lehető leghatékonyabb energiafelhasználás érdekében. Éppen ezért 2015 és 2020 között mindössze 8%-kal nőtt az energiafelhasználásunk, miközben a forgalom 40%-kal, az alkalmazottak száma pedig 28%-kal nőtt.
#5 Mobilitás
Járműállományunkat – a személyautókat és a teherautókat egyaránt – lépésről lépésre átállítjuk az elektromobilitásra, amelynek révén eddig 15%-kal csökkentettük a CO2-kibocsátást. Ezen kívül alkalmazottaink számára rugalmas mobilitási koncepciót kínálunk, a JobRad szolgáltatástól kezdve az alkalmazottak Köln és Attendorn közötti szállításán át az elektromos autók lízingjéig.
#6 Sokoldalúság
Meg vagyunk győződve arról, hogy az innováció és a hosszú távú siker csak a legkülönfélébb tehetséggel, háttérrel és nézőpontokkal rendelkezők közötti együttműködéssel valósítható meg. A Viega vállalatnál több mint 5000 nagyszerű ember dolgozik. A sokoldalúság ezért számunkra nem csak kötelezettség, hanem egyúttal szívügyünk is. A mai, gyorsan változó világban a Viega értékeire alapozunk. Így alakítunk ki olyan vállalati kultúrát, amelyben a sokszínűséget kreatív energiaként tudjuk hasznosítani.
Projektjeink
A jövő épületeienek ütőereit biztosítjuk. Feladatunknak tekintjük az épületek ivóvíz-higiéniájának és energiahatékonyságának, kényelmének és biztonságának fenntartását és továbbfejlesztését. Megoldásaink a világ legimpozánsabb épületei közül néhányat még fenntarthatóbbá tesznek
Viega World: így zajlik a fenntartható építkezés
A Viega World a Viega Csoport új továbbképzési központja Attendornban. A BIM-módszertan szerinti integrált tervezés és a jövőbe mutató fenntarthatósági koncepció által a Viega World már ma a holnap okosépületévé válik. Klímasemleges épületként a Német Fenntartható Épületek Társasága a legmagasabb, „Platina” értékelési fokozattal tanúsította. Az eredmény: a Viega World teljesítési fokozata 89,1% - ez több, mint amit eddig bármely oktatási épület kapott. A „Tanulás élő objektumon” mottó szerint a Viega World épületében a gyakorlatban is megvalósul az épületinformációs modellezés (BIM) és az épületgépészeti rendszerek témáival kapcsolatos szemináriumok tartalma.
Környezetvédelmi terméknyilatkozatok (EPD-k): az összes környezeti hatás áttekintése
„Intelligens megoldásokkal és innovatív ivóvizes rendszerelemekkel fenntarthatóbbá tesszük az épületeket. Ennek érdekében hosszú távon gondolkodunk, és figyelembe vesszük a termékeket és a folyamatokat is. Ügyfeleink érdekében a változásokat átláthatóan szeretnénk alakítani.” – Dr. Simon Weihofen, fenntarthatósági és dekarbonizációs igazgató
A fenntarthatóság számunkra a termék átláthatóságát jelenti a nyersanyagtól az újrahasznosításig.
Feltette már valaha azt a kérdést, hogy vajon az építőipar milyen hatással van a klímavédelmi célokra? Dr. Simon Weihofen, vállalatunk fenntarthatósági és szén-dioxid-mentesítési igazgatója kifejti: „Az építőipar nagy hatással van a hosszú távú, fenntartható fejlődésre, ugyanis az épületek és azok üzemeltetése adja a szén-dioxid-kibocsátás majdnem 40%-át világszerte. Nem pusztán az a küldetésünk, hogy fenntartható termékeket gyártsunk, hanem hogy támogassuk az ügyfeleinket fenntarthatósági céljaik elérésében.”
Ez elérhető például a beépített termékek környezeti hatásainak átlátható kommunikációjával. Hosszú élettartamú, kitűnő minőségű és újrahasznosítható termékmegoldásokat kínálunk, és ehhez környezetvédelmi terméknyilatkozatokat (EPD-ket), angolul Environmental Product Declarations, biztosítunk. Ezen a területen csővezetékrendszereinkkel kezdtünk, amelyekhez a bölcsőtől a sírig elv szerint az EPD-k 2024 januárjától elérhetők. A független módon ellenőrzött környezetvédelmi címkék a teljes életciklus során értékelik az összes környezetvédelmi hatást: a nyersanyag-kitermeléstől és a gyártástól kezdve a használati fázison át egészen az ártalmatlanítási és újrahasznosítási lehetőségekig.
„Több mint 125 éves tapasztalatunknak köszönhetően és az építőipar egyik piacvezetőjeként megvan a szakértelmünk és célkitűzésünk, hogy aktívan alakítsuk és előmozdítsuk az iparági változásokat” – magyarázza Simon Weihofen. „A fenntartható vállalati működésnek átláthatónak és hosszú távúnak kell lennie, valamint figyelembe kell vennie a termékeket és folyamatokat is. Így készíthetjük fel együtt az építőipart a holnap kihívásaira.”